2016’da Yapılan Büyük Siber Saldırılar Ve Korunma Yöntemleri

Siber Saldırılar

2016’yı geride bırakırken bir çok siber saldırıyıda geride bırakıyoruz aslında 27 yıllık tecrübesi ile güvenlik alanında kendini kanıtlamış firmalardan olan Trend Micro 2016 yılında gerçekleşen büyük siber saldırılar açıkladı.Ayrıca Siber Saldırılar lardan korunma yöntemlerini yazının en sonunda bulabilirsiniz.

2016’da yapılan En Büyük Siber Saldırıları İnceliyoruz

Mirai Zararlısı İnterneti Yavaşlattı

2016 nın ekim ayında yapılan bir ddos saldırısında mirai zararlısı kullanıldı.Tüm düyada interneti yavaşlatan mirai zararlısı en çok Amerika Birleşik Devletlerini etkiledi.Saldırıda internet bağlantısı olan akıllı beyaz eşyalar gibi plarformları da kullanıldı.Tüm bu cihazlar birleştirilerek yapılan bu büyük saldırıda küçük web sitelerin yanı sıra Twitter,Etsy,Netflix,Spotify,Paypal,Amazon gibi büyük sitelerde etkilenerek saatlerce kapalı kaldı.

Yahoo’nun başı dertten kurtulamadı

2016’nın Eylül ayında Yahoo’nun doğruladığı 2014’de bir siber saldırıda 500 milyon kullanıcısının bilgisayar korsanları tarafından bilgileri çalınmıştı.Bu haber daha gündemdeki yerini korurken bu seferde 2013’de yapılan bir saldırıda yine kullanıcılarının bilgilerinin korsanlar tarafından çalındığı belirlendi.Yapılan bu saldırılarda kullanıcıların telefon numaraları,doğum tarihi gibi kişisel önemli bilgilerinin de olduğu duyuruldu.Yahoo’nun güvenliğe yeteri kadar önem vermediğinden mi sürekli bu haberlerle karşımıza çıkıyor bilemiyoruz ama umarız 2017 onlar için güvenlik getirir.

Ünlü Blog Sitesi de Hacklendi

Popüler blog sitelerinden olan Tumblr’de siber saldırıdan nasibini aldı.Mayıs ayında gerçekleşen saldırıda 65 milyona yakın kullanıcının bilgileri çalındı.

68 Milyon Dropbox Hesabı Çalındı

Ünlü Dosya yükleme ve paylaşma platformlarından olan Dropbox Ağustos ayında büyük bir siber saldırıya maruz kaldı.Yaklaşık 68 milyon kullanıcısının bilgileri tehlikeye girdi.

Swift Sistemine Yapılan Saldırı İle Milyonlarca Dolar Çaldılar

İşte yılın saldırısı
Şubat ayında  Bangladeş’deki bankanın güvenlik açıklarından kaynaklı gerçekleşen bir saldırıda 81 milyon doları saldırganlar kendi hesaplarına transfer etti.

AdultFriendFinder.com kullanıcı bilgileri çalındı

Arkadaş bulma sitelerinden biri olan adultfrienfinder.com kasım ayında yapılan bir saldırıda 412 milyon kişinin bilgileri çalındı.Şirket bu saldırıyı doğrulamadı.

LinkedInide Rahat Bırakmadılar

Popüler sosyal ağlardan biri olan LinkedI 2012 yılında yapılan saldırıda çalınan kullanıcılarına ait bilgileri korsanlar 2016 mayıs ayında internete sızdırdı.LinkedI buna çözüm olarak 2012 yılından önce açılan tüm hesapların şifrelerini sıfırladı.

Peki Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

  • Tam koruma sağlayan ve sürekli güncellenen bir güvenlik yazılımı kullanın.
  • Telefonunuza bilmediğiniz uygulama indirip kurmayın.
  • Size gelen e-postaları kim tarafından gönderildiğine emin olun ve gönderilen maillerin içerdiği eklerin güvenirliğinden emin olmadan indirip açmayın.
  • Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğinden emin olun.Hesabınızın hedef kitlesini herkese açık yapmayın.( Facebook hesaplarının güvenliği ve bulaşan virüsleri silme detaylı anlatımını bu yazımızda bulabilirsiniz. )
  • Kişisel bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere girmeden önce adresi tekrar kontrol edin.( e-devlet,facebook,twitter gibi )
  • Verilerini şifreleyin ve yedekleyin.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Bırak